Wersje językowe
Waluty

DARMOWA WYSYŁKA OD 199 zł 

Dlaczego len?

Len większości kojarzy się z szorstkim, gniotącym się materiałem. Niemiłym w dotyku, drapiącym skórę. Znane są lniane worki drelichowe, szorstkie ściereczki kuchenne albo wiecznie pogniecione przewiewne koszule. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że tkanina ta będzie się mechacić lub szybko się zniszczy. Boimy się też, że bielone koszule łatwo się zaplamią, a plamy te będzie trudno wywabić.

Len dzisiaj

Jednakże te wyobrażenia bardzo odbiegają od dzisiejszej rzeczywistości. Len bowiem nie jest już dziś szorstki, niemiły w dotyku. Jest przyjemnie miękki i nie podrażnia. Nie mechaci się, a kolejne prania uszlachetniają tkaninę. Jest też jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów. Naukowcy dowodzą, że odpoczywając w lnianej pościeli czy piżamach, wspaniale regenerujemy ciało oraz umysł. Zasypiamy szybko, śpimy głęboko, budzimy się rześcy, wypoczęci.

Właściwości lnu

Len to materiał, który sprawia, że mniej się pocimy; hamuje rozwój bakterii oraz grzybów (jest antybakteryjny i antyalergiczny), nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV (ze względu na dużą zawartość lignin jest absorbentem UV). Ze wszystkich znanych włókien to właśnie tkane z niego płótno stwarza najlepszy mikroklimat dla skóry. Len ma najwyższą chłonność ze wszystkich włókien naturalnych (tkaniny wchłaniają do 25% wody, nie sprawiając wrażenia mokrych) dlatego jest znakomity na lato, gdyż wysychając – odbiera gorąco od ciała – zapewnia chłód i przyjemne samopoczucie. Len jest niezwykle przewiewny – odprowadza dwutlenek węgla ze skóry, doprowadzając świeże powietrze do ciała. Nigdy nie elektryzuje się. Obniża zdolność do gromadzenia ładunków na ciele – ważne dla obsługujących komputery czy urządzenia elektryczne. Ma także właściwości bakteriostatyczne – kiedyś używany był do wyjaławiania, jak również bandażowania ran oraz do celów serowarskich. Len nigdy nie powoduje alergii – jest naturalnie czysty. Nie wywołuje podrażnień, uczuleń.

Cecha charakterystyczna

Len się gniecie, ale pięknie się gniecie. Musi tak wyglądać – to jest jego cecha, pozwalająca często właśnie dzięki temu poznać, że dana osoba jest ubrana w len. Jest takie powiedzenie „Len się gniecie, ale drogo się gniecie”. Tkanina lniana lubi być blisko ciała, jest jego prawdziwym przyjacielem. Stworzona do funkcjonowania na wsi, świetnie czuje się na salonach. Dom odziany w lny wygląda równie elegancko, szlachetnie jak model w garniturze od Armaniego. Bo po tę naturalną tkaninę sięgają najlepsze firmy oraz projektanci – Rubelli, Pierre Frey, Colefax & Fowler, Ralph Lauren, Valentino. O ludziach, którzy noszą lny mówi się, że mają charakter i wiedzą, co dobre.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl